Czego unikać w trakcie jazdy motocyklem?

Pierwsze, ciepłe promienie wiosennego słońca, brak śniegu i lodu na drogach oraz dodatnia temperatura są zwiastunami rozpoczęcia sezonu motocyklowego. Oficjalnie miłośnicy jednośladów gromadzą się w jednym miejscu, organizują jakiś zlot, po którym każdy z nich wyrusza we własnym kierunku, by cieszyć się wolnością i przyjemnością z jazdy. Jednak nie wszyscy mają w głowie podstawowe zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa na drodze, wskutek czego wielu motocyklistów bierze potem udział w kolizjach i wypadkach.

Trzeźwa ocena sytuacji na drodze

Niejeden użytkownik motoru traktuje manetkę gazu jak wyzwanie. Osiągnięcie wyższej prędkości na prostej, wejście w zakręt szybciej i efektowniej niż kolega to najprostsze przykłady, pozwalające zilustrować, jak brak wyobraźni zaciera trzeźwą ocenę sytuacji. Niewielki wybój lub mały ubytek w nawierzchni asfaltowej mają w takich chwilach ogromne znaczenie, niestety często tragiczne.

Motocykl nie jest pojazdem uprzywilejowanym, dlatego kierowca samochodu nie będzie mu udzielać pierwszeństwa w przypadku, kiedy ten go po prostu nie ma. Czasem, nawet gdyby chciał to uczynić, to nie ma na to czasu, gdyż nie jest w stanie wyhamować przed pędzącym z zawrotną prędkością jednośladem. Zderzenie motoru z autem? Tysiące z nas widziało przykre konsekwencje takiego incydentu.

Światła na skrzyżowaniach to nie strefa startowa znana z wyścigów, a przeciskanie się wśród innych pojazdów to nie walka o pole position. Co prawda kierowcy są zobligowani do korzystania z lusterek, ale nie wszyscy to robią. Niekiedy lepiej ustawić się za autem i mieć wystarczająco dużo miejsca podczas ruszania, niż w ciasnocie startować między dwoma samochodami, narażając się na zahaczenie i spowodowanie wypadku.

Przygotowanie motocykla do sezonu

Kilkumiesięczna przerwa w eksploatacji nie sprzyja prawidłowemu użytkowaniu. Tę sentencję powinni mieć w głowie zwłaszcza motocykliści. Sprawdzenie układu hamulcowego, poziomu płynów, stanu ogumienia, oświetlenia, ale też odzieży wierzchniej, kasku i dokumentów to podstawowe czynności, jakie należy wykonać, przed przejechaniem pierwszych kilometrów. Czasem niektóre rzeczy trzeba naprawić – jak choćby opadającą szybkę w hełmie. Inne wymienić: w tej sytuacji na przykład konieczna będzie inwestycja w firmowy akumulator czy niezawodne tarcze hamulcowe EBC. Na bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać i tak samo, jak silnik naszej maszyny musi mieć optymalną ilość oleju, tak samo my powinniśmy mieć też przysłowiowy olej w głowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *