Czym się kierować w przypadku zakupu kasku dla motocyklisty?

Kask motocyklowy to w zasadzie najważniejsza część wyposażenia kierującego jednośladem. Jest wymagana prawnie, ale przede wszystkim to istotny element chroniący życie i zdrowie. Czym zatem kierować się w przypadku zakupu tego niemal strategicznego akcesorium?

Materiały

Popularny hełm powinien być gwarantem bezpieczeństwa. Nie tylko w świadomości noszącego, ale głównie w trakcie codziennego eksploatacji na drodze. By stanowił niezawodną barierę w kontakcie z asfaltem lub inną twardą nawierzchnią, musi być wykonany z odpowiedniej jakości materiałów. Te najefektowniejsze to włókna szklane i kompozyty zawierające włókna aramidowe (kevlar), organiczne i karbonowe. Ogólnie rzecz ujmując, każdy producent ma własną recepturę, wykorzystywaną w produkcji, jednak szybki rzut oka na informacje o kasku przed udaniem się do kasy, pozwolą określić, z czym mamy do czynienia i jaką ochronę zapewniamy naszej głowie.

Obudowa

Podstawowe kaski, choćby takie, w których widzimy bohaterów kultowego serialu „Synowie Anarchii”, zabezpieczają górną część czaszki. Takie rozwiązanie to absolutne minimum. Optymalnie zaś najlepiej, by osłona popularnej czachy była kompleksowa, czyli pokrywała kości potyliczną, skroniową, ciemieniową, czołową i twarz. Ta ostatnia jest często pomijana zarówno przez producentów, jak i kupujących.

Co jeszcze warto mieć na uwadze przed zawarciem transakcji? To wyściółka akcesorium. Ma być ona miękka – to podstawowy parametr. Zapewnia to najzwyklejszy w świecie styropian, który firmy powszechnie wykorzystują. Amortyzuje wstrząsy, zatem spełnia swoje założenie.

Najpierw przymierz, później kup

Kask to mimo wszystko element ubioru – i tak też powinien zostać potraktowany w sklepie. Czyli trzeba go założyć, zapiąć, obejrzeć się w nim w lustrze. Wnętrze musi być miękkie. Najlepiej, by był trochę za ciasny – po pewnym czasie rozbije się, podobnie jak buty. Po zakupie musimy jednak pamiętać, że kask to tylko jedna ze składowych bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Trzeba też zadbać o inne elementy, takie jak tarcze motocyklowe, optymalną ilość płynów, nasmarowanie łańcucha, działanie świateł. Bez prawidłowego działania tych części nasz sprzęt nie będzie nadawać się do żadnej eksploatacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *