Niezawodne hamulce gwarancją bezpieczeństwa na drodze

Wśród kierowców samochodów panują niechlubne stereotypy na temat motocyklistów. Weźmy pod uwagę te najbardziej wyświechtane:

  • często szarżują, nie zważając na innych uczestników ruchu drogowego,
  • łamią przepisy i ograniczenia prędkości,
  • nie potrafią w odpowiedni sposób zapanować nad swoimi maszynami.

Poniekąd rzadko, ale nie zawsze te argumenty znajdują zastosowanie w rzeczywistości. Z kolei każdy użytkownik jednośladu bez cienia wątpliwości stwierdzi, że kierowcy samochodów również nie są bez winy i swoje za uszami mają. Co zatem ma zrobić potencjalny motocyklista, który w debacie społecznej znajduje się między przysłowiowym młotem i kowadłem? Raz udowadnia się mu winę, innym razem zaś staje się w jego obronie. Abstrahując od tych dylematów, przede wszystkim powinien zadbać o siebie i własne bezpieczeństwo na drodze, a nie zrobi tego bez niezawodnego układu hamulcowego.

Detale chroniące życie i zdrowie

Kierujący jednośladem jest narażony na o wiele większe ryzyko podczas podróży niż osoba, siedząca wygodnie w przytulnym fotelu szoferki samochodu, otoczona zewsząd poduszkami powietrznymi czy innymi systemami ratującymi ludzkie życie i zdrowie. Czasem nawet mocniejszy podmuch może zachwiać równowagą motoru, a w konsekwencji doprowadzić do upadku, niekiedy śmiertelnego w skutkach. Również wymuszanie pierwszeństwa przez auta to ogromne niebezpieczeństwo. Wtedy szybka reakcja i sprawne hamulce mogą okazać się wręcz bezcenne. Dlatego zawsze należy mieć na uwadze, by wszystkie elementy układu hamulcowego były w nienagannym stanie. Tarcze hamulcowe, przewody, klocki czy płyn hamulcowy to podzespoły, mające niebagatelny wpływ na długość drogi zatrzymywania się jednośladu. Ich optymalny stan często jest kluczowy w przypadku nieprzewidzianych wydarzeń na trasie. Nikt nie ma wpływu na przykre incydenty, zwłaszcza te charakterystyczne dla kontekstu typowo komunikacyjnego. W związku z tym zasada ograniczonego zaufania powinna być na pierwszym miejscu w świadomości każdego kierowcy, a w szczególności świadomości każdego motocyklisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *